TRIATLON: George Munteanu, de pe marginea bazinului, în mijlocul concursului

Participare în premieră pentru antrenorul Geoge Munteanu, antrenor al Clubului Sportiv Luna la două concursuri de triatlon. Primul a avut loc în 7 iulie și s-a desfășurat la Târgu Mureș, etapa a doua a circuitului Bioeel Triathlon Grand Prix Romania, unde George Munteanu a participat la tura lungă a triatlonului notată cu A+ și a reușit performanța unui loc 14 la categoria de vârstă 30 – 39 de ani și la general locul 29 din 137 de participanți. Al doilea a fost Campionatul Național de triatlon exterra – Lacul Sf. Ana: 14 iulie 2012, Proba Off-road : 900 m înot – 23 km bicicletă – 6.2 km alergare unde s-a clasat pe locul 19 la categoria de vârsta 30-39 de ani din 77 de participanți și pe locul 43 din 256 de participanti.

“Sunt mulțumit de ambele rezultate, a fost o provocare reușită, zic eu, să particip la aceste concursuri. La primul am avut de înotat 1 km în Mureș, bicicletă 28 km și 8 km de alergat, iar la al doilea chiar dacă distanțele au fost mai mici, traseul a fost dificil din cauza diferențelor de nivel la probele de bicicletă și alergare” ne-a declarat antrenorul și totodată sportivul George Munteanu.